Od wyboru odpowiedniej osoby odpowiedzialnej za przygotowanie oraz realizację Twojej wizji idealnego mieszkania w dużej mierze zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Ale czym kierować się przy wyborze projektanta wnętrz? Przedstawiamy kilka podstawowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem współpracy.
Wykształcenie i kompetencje
Podstawowym aspektem w tym przypadku są kwalifikacje. Determinują one nie tyle biegłość oraz wyczucie stylu projektanta wnętrz, lecz raczej techniczny warsztat, wynikający z przyswojonej wiedzy. Wykształcenie kierunkowe, kursy i szkolenia — to wszystko stanowi bazę pod kompleksową i profesjonalną usługę. Umiejętność poprawnego sporządzenia planu pomieszczeń, szkiców oraz rysunku technicznego eliminuje ryzyko nieporozumień podczas wprowadzania koncepcji w życie.
Portfolio i doświadczenie
Drugim, najważniejszym czynnikiem który powinno się wziąć pod uwagę jest doświadczenie. Umiejętność przeniesienia wizji na papier to niestety nie wszystko. Trzeba znać przepisy, umieć rozwiązywać problemy na budowie, mieć biegłość we współpracy z podwykonawcami ze wszystkich branż. Tego niestety nie nauczy żadna szkoła. Tylko lata spędzone na budowach dają tę bezcenną wiedzę. Powiedzenie, że „praktyka czyni mistrza „ zdecydowanie jest tutaj na miejscu.
Warto poznać również realizacje danego projektanta. Pozwala to zbudować obraz jego stylu i kierunku, w którym odnajduje się najlepiej. Jeżeli ów kierunek w dużym stopniu pokrywa się z naszym wyobrażeniem upragnionego mieszkania, a jakość wykonania nie pozostawia nic do życzenia — nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozważyć rozpoczęcie współpracy.
Jak znaleźć najlepszego projektanta wnętrz?
Wiemy już czym kierować się przy wyborze, kwestią otwartą pozostaje to, jak w ogóle odnaleźć odpowiedniego kandydata. Z pomocą przychodzi tutaj internet — zdecydowana większość fachowców z tej branży posiada swoje strony internetowe lub kanały społecznościowe. Taka witryna stanowi niejako wizytówkę architekta, która powinna nam dać obszerne wyobrażenie o jego sposobie pracy. Dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie opinii rodziny i znajomych, którzy niedawno sami stanęli w obliczu tego rodzaju współpracy — informacje z pierwszej ręki są często nie do przecenienia.
Pomimo faktu, że wybór odpowiedniego architekta wnętrz to bezsprzecznie kwestia mocno subiektywna, mądrym posunięciem okazuje się wzięcie pod uwagę powyższych kryteriów, aby uczynić proces aranżacji mieszkania możliwie najprzyjemniejszym.