Projektowanie wnętrza bez wątpienia jest procesem złożonym — i jak na taki właśnie przystało, usystematyzowany i precyzyjny plan uwzgledniający poszczególne etapy przedsięwzięcia może stanowić o jego powodzeniu. Fachowa realizacja to jedno, lecz błędy, niedopatrzenia i niedokładności popełnione już na etapie koncepcyjnym mogą okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do naprawienia w późniejszych fazach.

Dlatego też poniżej opisujemy najważniejsze aspekty, które powinny zostać zawarte w każdym profesjonalnym projekcie wnętrza.

Inwentaryzacja

Jest to nic innego jak dokonanie szczegółowego pomiaru każdego pomieszczenia wchodzącego w skład inwestycji. Poznanie dokładnych wymiarów projektowanego wnętrza jest niezbędne do efektywnego zagospodarowania przestrzeni, a dokonanie rzeczywistych pomiarów sprawia, że nie musimy opierać się na dotychczasowej dokumentacji, która może zawierać pewne odstępstwa.

Projekt koncepcyjny wnętrza

Na tym etapie sporządzany jest płaski rzut pomieszczeń, na który z kolei nanoszone są wszelkie elementy wyposażenia — AGD, RTV — a także te konstrukcyjne, w rodzaju ścian działowych. Poszczególnym pomieszczeniom przypisywana jest także funkcja. W tym momencie istotnym jest, aby określić indywidualne oczekiwania klienta oraz maksymalny budżet przedsięwzięcia. Po zaakceptowaniu koncepcji sporządzany jest także wykaz niezbędnych materiałów, mebli i sprzętu sanitarnego.

Wizualizacja cyfrowa

Po opracowaniu koncepcji oraz wyborze tonacji kolorystycznej każdego pomieszczenia przychodzi moment, kiedy wreszcie możemy się przekonać, jak nasz projekt wnętrza prezentuje się w pełnej okazałości — na razie jednak wyłącznie w formie grafiki komputerowej.

Dokumentacja techniczna

Ostatni etap przewiduje wykonanie kompleksowej dokumentacji opisującej wszystkie aspekty przyszłej inwestycji w formie rysunku technicznego. Obejmuje to nie tylko rozmieszczenie i wymiary ścian czy rozlokowanie drzwi, okien oraz mebli. W grę wchodzi także schemat instalacji elektrycznej, wodnej i ogrzewania, a także oświetlenie oraz wszelkie aspekty wykończeniowe.