Urządzają pomieszczenia często stajemy przed różnorodnymi wyborami zarówno funkcjonalnymi, jak i dekoratorskimi. Niekiedy większego kłopotu przysparzają nam małe przestrzenie, ponieważ czujemy pewne ograniczenie projektowe pod względem wyboru mebli i dodatków, szczególnie jeśli nie chcemy przesadzić. W tym tekście podpowiemy Ci jak zaaranżować salon w bloku.  

Projektowanie salonu  

W blokach najczęściej pokoje dzienne są niewielkie, chociaż nie jest to regułą, niemniej jednak zazwyczaj mamy mocno ograniczoną przestrzeń. Projektując tego typu pomieszczenia musimy pamiętać, że często pełnią one funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe. W pokojach dziennych najczęściej przyjmujemy gości, ale jeszcze częściej to właśnie w tych pomieszczeniach spędzamy czas z innymi domownikami.  

Aranżacje salonu w bloku powinny opierać się na jasnych barwach. Projektując pokój dzienny pamiętaj, aby raczej stawiać na niskie meble, które nie przesłonią źródeł światła. Pomieszczenie to powinno być jasne, dzięki czemu będzie wydawało się bardziej przestronne. Wracając do mebli – wybieraj modele wielofunkcyjne takie jak kanapa z funkcją spania, dzięki temu będziesz mógł np. przenocować gości w pokoju dziennym. Jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, to w przypadku mebli warto zdecydować się na modele z połyskującymi bądź lustrzanymi frontami, stawiaj również na naturalną, jasną paletę barw.   

Aranżacja salonu z jadalnią 

Pokoje dzienne w bloku mogą być połączone z kuchnią i jadalnią. Jest to bardzo częste w nowych obiektach, rozwiązanie to ma sporo plusów, najistotniejsze jest zwiększenie funkcjonalności i optyczne powiększenie metrażu małego mieszkania. Nie “blokują” nas ściany, dzięki czemu zyskujemy poczucie przestrzeni. Niemniej jednak w przypadku takiego rozwiązania, pamiętaj, aby dopasować meble. Aranżacja salonu z jadalnią powinna być w podobnych stylach, lepiej nie eksperymentować z jadalnią w stylu rustykalnym i np. pokojem dziennym w koncepcji nowoczesnej.  

Projektowanie pokoju dziennego z jadalnią w bloku nie należy do najłatwiejszych zadań. Aranżując te dwa pomieszczenia musimy dostosować się do metrażu i podążać za pasującą do siebie koncepcją. Niemniej jednak aranżując salon z jadalnią pamiętaj o wielofunkcyjności mebli i dodatków, zachowaniu jasnej palety barw oraz niezasłanianiu źródeł światła. Oczywiście, jeśli nie jesteś pewien jak stworzyć idealny “kąt” to zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnego biura projektowego.