Zakup własnego mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nie dziwi więc fakt, że naturalnie pragniemy pozostać maksymalnie zaangażowani w przebieg całego przedsięwzięcia. Jednak chroniczny brak czasu oraz natłok dodatkowych obowiązków sprawia, że coraz popularniejszym rozwiązaniem okazuje się przekazanie odpowiedzialności za jego realizację w ręce profesjonalisty, dzięki czemu omija nas spora dawka stresu związanego z koniecznością panowania nad poszczególnymi aspektami projektu. Poniżej omawiamy co dokładnie kryje się pod pojęciem nadzoru autorskiego.

Czym jest nadzór autorski?

Korzystając z usług architekta wnętrz nadal najczęściej oczekujemy po prostu sporządzenia kompleksowego projektu naszego mieszkania, który odpowiadał będzie naszym indywidualnym preferencjom i oczekiwaniom. Jednak moment przekazania planu wcale nie musi oznaczać końca współpracy. Nadzór autorski zakłada udział architekta w całym procesie wprowadzania naszej wymarzonej wizji w życie — od fazy koncepcyjnej, aż po faktyczną realizację.

Jednak co dokładnie leży w gestii architekta, gdy zdecydujemy się na nadzór autorski? Jednym z najważniejszych aspektów takiej współpracy jest opracowanie kosztorysu — znajomość rynkowych realiów pozwala na określenie precyzyjnego budżetu przedsięwzięcia, co zdecydowanie pomaga w uniknięciu niespodziewanych kosztów. Architekt odpowiedzialny jest również za wszelkie zakupy — ominą nas tym samym całodniowe wyprawy do sklepów budowlanych. Nie musimy się również martwić poszukiwaniem odpowiednich fachowców, gdyż dobór ekipy oraz ścisła kontrola nad przebiegiem prac również należy do obowiązków osoby odpowiedzialnej za projekt.

Niektóre sprawy lepiej powierzyć specjalistom

Tym samym nadzór autorski stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących, by projekt ich wymarzonego mieszkania został zrealizowany zgodnie z ich osobistą wizją, które jednak nie dysponują odpowiednią dozą wolnego czasu — a także wiedzy i umiejętności z zakresu prac remontowych oraz aranżacji wnętrz — aby samodzielnie przebrnąć przez wszystkie etapy przedsięwzięcia.