Choć mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie funkcjonalnej i ergonomicznej kuchni nie należy do przesadnie skomplikowanych zadań, tak naprawdę sprawa nie jest jednak aż tak oczywista. Aranżując pomieszczenie, w którym powstają posiłki dla całej rodziny, warto pamiętać o pewnych zależnościach, decydujących o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, którymi warto kierować się podczas urządzania tej części mieszkania.

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię — pamiętaj o tych zasadach

Pierwszą kwestią, nad którą należy się pochylić na nieco dłużej, jest lokalizacja pomieszczenia. Projektując mieszkanie warto zadbać o odpowiedni rozkład pokoi. Kuchnia nie wymaga naturalnego ogrzania — wystarczająca ilość ciepła generowana jest przez gotujące się potrawy — dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie jej od północnej, mniej nasłonecznionej strony domu. Krótka odległość od drzwi wejściowych jest dodatkowym atutem, który docenisz wnosząc do domu zakupy.

Jeśli chodzi o układ samego pomieszczenia, istotny jest podział na odpowiednie strefy. Są to kolejno:

  • strefa przechowywania produktów;
  • strefa naczyń;
  • strefa mokra (zlewozmywak);
  • strefa przygotowywania pokarmu;
  • strefa gotowania i pieczenia.

Dzięki takiemu układowi możesz ograniczyć zbędne ruchy oraz nieco bardziej ryzykowne manewry — jak chociażby podróż z gorącym garnkiem przez pół pomieszczenia — co wprost przekłada się na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Zwróć także uwagę na możliwie najmniejsze odległości między trzema głównymi elementami każdej kuchni, czyli płytą grzewczą, lodówką i zlewem (tzw. trójkąt roboczy).

Istnieje również kilka rozwiązań projektowych, których należy bezwzględnie unikać. Lodówka nigdy nie powinna stać bezpośrednio przy kuchence oraz oknie — emitują one ciepło, które zwiększy zapotrzebowanie na energię urządzenia. Okno nie łączy się dobrze także z płytą grzewczą, gdyż ewentualny przeciąg może zdmuchnąć ogień z palnika.

Projektowanie domu — ergonomia przede wszystkim!

To oczywiści tylko podstawowe zasady projektowania kuchni. Po więcej koniecznie sprawdź pozostałe artykuły dostępne na naszej stronie. Do zobaczenia!