Szukasz ciekawego rozwiązania na upiększenie Twoich wnętrz w prosty, aczkolwiek zachwycający sposób? W takim razie sztukateria będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Tego typu ozdoby sprawdzą się zarówno w przypadku eleganckich, nowoczesnych mieszkań, jak i tych utrzymanych w stylu retro, minimalistycznym czy też art deco.

Czym jest sztukateria?

To listwy dekoracyjne, które są łatwe w montażu — bez problemu samodzielnie umieścisz je na ścianie lub suficie. Tego typu ozdoby znane są już od czasów renesansu. Obecnie najczęściej spotykamy się z elementami wykonanymi ze styropianu, niekiedy również z drewna.

Sztukateria to stosunkowo łatwy i tani sposób na zmienienie oblicza wnętrz, mnogość wzorów i możliwości łącznie elementów w ciekawe kształty (głównie kwadraty i prostokąty) pozwala na dopasowanie listwy dekoracyjnej do wiele mieszkań.

Pomysły na wykorzystanie sztukaterii

Najczęściej listwy dekoracyjne występują w kolorze białym, niemniej, jednak jeśli masz inną wizję swojego pomieszczenia, to styropian można śmiało malować, dzięki czemu na pewno zyskasz intrygujący element ozdobny.

Sztukaterię można montować na różne sposoby. Dobrym wyborem jest układanie cienkich listew w geometryczny, równy wzór. W przypadku mieszkań urządzonych w stylu glamour idealnie sprawdzi się sztukateria kwiatowa, w tym przypadku listwy mogą być szersze i np. oddzielić dwie ściany. Świetnie będą się prezentować przy łączeniu sufitu ze ścianą. Kolejną opcją jest ozdobienie samego sufitu ciekawymi wzorami – niekoniecznie geometrycznymi. Możesz także wykorzystać rozetę sufitową, która w interesujący sposób podbije wygląd lampy czy też żyrandola.

Jeśli chcesz uzyskać nowoczesny efekt symetrii, to Twoje listy dekoracyjne powinny dzielić ścianę na pionowe części, tego typu ułożenie będzie świetnym wyborem do minimalistycznych wnętrz.

Sztukateria to ciekawy sposób na wzbogacenie wnętrz. Nie masz pewności jak urządzić swoje pomieszczenia? Nasze studio z przyjemnością wykona dla Ciebie ciekawy projekt z uwzględnieniem różnych elementów, również listew dekoracyjnych!