Wspaniale ożywiają każdą przestrzeń, pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu i stanowią ciekawy element dekoracyjny. Zielone ściany są więc rozwiązaniem, które łączy w sobie wiele zalet. W jakich wnętrzach można je zainstalować? Jakie rośliny są w nich stosowane? Zapraszamy do przeczytania wpisu, który przedstawia najważniejsze kwestie związane z tego rodzaju instalacjami.

Dekoracje do biura i mieszkania

Ich zaletą jest uniwersalność – sprawdzą się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i przestrzeniach biurowych oraz innych obiektach użyteczności publicznej. Ich obecność w nietuzinkowy sposób wzbogaca wystrój konkretnej przestrzeni, niezależnie od jej charakteru. Zielone ściany sprawiają, że wnętrze zyskuje świeży i żywy akcent, a przy tym są niebanalną formą dekoracji, która z pewnością zapadnie w pamięć i pozwoli się wyróżnić.

Istnieje również możliwość dostosowania ich wielkości do oczekiwań. Można zdecydować się na wariant, który pokryje całą powierzchnię ściany lub tylko jej wybrany fragment. Tego rodzaju żywe panele można wzbogacić np. podświetleniem LED lub neonem.

Dobór roślinności i rozwiązań technicznych

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję, w której może być zastosowany jeden z kilku systemów budowy: panelowy, filcowy bądź kontenerowy. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom technicznym zielona ściana może być zamontowana zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

W celu wykonania takich instalacji stosuje się różnorodne rośliny. Najczęściej spotykane są skrzydłokwiaty, monstery, zielistki, fikusy, draceny i paprocie. Możliwe jest umieszczenie w konstrukcji innych gatunków, istotne jest jednak, aby miały podobne wymagania pod względem pielęgnacji, co umożliwi łatwe dbanie o ich dobry stan.

Można wybrać panele wykonane w całości z drobnych odmian o podobnym wyglądzie lub zdecydować się na bardziej wyróżniający się wariant zielonej ściany łączący w sobie rośliny o zupełnie odmiennej estetyce i wielkości. Wybór uzależniony jest więc od personalnych preferencji.